BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas

Gera knyga – kur yra kriterijai?

gera-knyga

gera-knyga

Ar įmanoma keliais žodžiais apsakyti, kas iš tiesų yra gera knyga? Tikriausiai tokią užduotį išpildyti galėtų ne kiekvienas, mat tų „gerumo“ kriterijų yra labai daug. Įvairių literatūros tyrinėjimo krypčių atstovai galėtų pateikti skirtingus apibrėžimus. Kalbant apie literatūrą (grožinę), gera knyga daugeliu atveju reikštų tokį pilnavertį kūrybinį produktą, kuris sužadina žmonių emocijas, sukelia stiprų įspūdį, skaitymo procese labai įtraukia, turtina žinias, kalbą, plečia akiratį, vaizduoja kuriamą tikrovę itin įtikinamai. Tačiau, imant individualiai, galime neretai matyti, kad knyga tarsi nieko naujo neparodo, o kažkodėl vis tiek ją skaityti taip malonu, o kritikai ją įvertina taip pat palankiai.
Literatūros socialumas
Prancūzų sociologas Pjeras Bordjo daug kalba apie kultūros socialumą. Kalbėdamas apie tai, jis pasitelkia terminus „simbolinis kapitalas“ ir „laukas“. Kiekviena veikla, kiekvienas kontekstas yra vadinamas lauku, o rašytojo turimi nuopelnai tame lauke, vadinami kapitalu. Literatūros lauke autoriai turi simbolinį kapitalą. Laukai tarpusavyje sąveikauja, vienas žmogus gali užimti poziciją skirtinguose laukuose. Visa šita painiava irgi kartais gali būti atsakinga už tai, kodėl gera knyga tam tikrais atvejais beveik nesusilaukia išskirtinio dėmesio, o vidutinė gali tapti labai skaitoma ir populiari. Tarkime, jeigu literatūra tampa socialesnė, jeigu apie ją imama kalbėti, jeigu ji ima sąveikauti su, pavyzdžiui, kino arba su reklamos sritimis, tuomet toji gera knyga apie gyvenima gali iš karto pasidaryti labiau populiari. Kitaip tariant, šis tas, o gal net daug kas priklauso ir nuo to, kaip žmonės vieni kitiems atsiliepia apie knygą, kiek yra reklamos ir t.t.
Kas jums yra gera knyga, anglu kalba, lietuvių kalba ar rusų?
Bibliotekoje dirbanti Eglė sako, kad jai skaitymas užima labai didelę gyvenimo dalį. „Skaitau tikrai nemažai, aišku, dėl to ir darbą pasirinkau būtent tokį. Kartais draugai stebisi, sako – tu ir darbe su knygom bendrauji, ir namuose, o kada tu būni be jų? Bet man tai kelia šypseną tokie jų pasisakymai. Juk, kai kažką tikrai labai mėgsti, tiesiog dievini, ar gali būti kitaip? Apskritai, kartais žmonės turi galimybę pasinaudoti mano apsiskaitymu, o man malonu padėti. Kas nors vis klausia, kokia galėtų būti gera knyga paaugliui. Na tada aš aiškinuosi, koks tas paauglys, kaip jis mąsto, ką jis galvoja, ir galiu pasiūlyti. Gali tai būti Selindžeris, gali būti Orvelas, gali būti net ir Keruakas. Arba, sako, kokia gera knyga vyrui būtų. Ir tada jau labai sunku pasakyti. Nes gera knyga dovanai tai paprastai apskritai tokia tiesiog labai brandi, protinga literatūra. Ir niekas neskirsto, vyrui, ar moteriai, na nebent bulvarinė spauda. Juk gera knyga laisvalaikiui, ji apeliuoja į žmogaus patirtis, į vidines gelmes ir mąstymą. O tokio kaip „vyriškas“ ar „moteriškas“ mąstymas šioje srityje nelabai yra. Yra protas, patirtys, gyvenimas ir tiek.
Romas sako, kad jam labiausiai patinka praktinę naudą suteikiančios knygos, nes ir jis pats yra labai praktiškas, dirba verslo srityje. „Taip, aš irgi mėgstu romantiką, mėgstu visokias išgalvotas fikcijas, bet, sutikime, juk tikrai daugiau naudos duos protingų žmonių patarimų knygos, o ne kažkokios išgalvotos fantazijos. Paskutinė mano skaityta gera knyga – apie derybas versle. Jau jaučiu, kaip ir šiomis dienomis panaudoju informacijos iš jos savo praktiniame gyvenime vis daugiau ir daugiau“, - sako jis.

Patiko (0)

Rodyk draugams

Comments are closed.